Home Contact Sitemap

Друштво за српски језик и књижевност Србије

Д О Б Р О   Д О Ш Л И

Друштво за српски језик и књижевност основали су 1910. године Александар Белић, Павле Поповић и Јован Скерлић. Његовим радом, који је прекидан само за време ратова (1914-1919. и 1941-1946) руководили су председници Јован Скерлић, Павле Поповић, Александар Белић, Михаило Стевановић, Драгољуб Павловић, Димитрије Вученов, Ђорђе Бајић, Слободан Марковић, Живојин Станојчић, Јован Деретић, Радоје Симић, Васо Милинчевић, Петар Пешут, Љубомир Поповић, Милорад Дешић, Душан Иванић, Вељко Брборић и Бошко Сувајџић.

Штампана издања Друштва за српски језик и књижевност Србије

Босиљка Милић: 20 година Републичког такмичења  

Реконструкција дводеценијског рада Друштва на једном важном пројекту од великог стручног и националног значаја - такмичења из српског језика и језичке културе, остварена је из дуга према наставном предмету, наставницима, професорима и генерацијама ученика које су полетно ушле у освајање знања и лепоте свог матерњег српског језика.

После двадесет година од покретања ове значајне активности Друштва може се са задовољством констатовати да је то најмасовније такмичење у нашим школама. Задаци и циљеви овог такмичења поставили су високе захтеве настави српског језика и књижевности и у дводеценијском трајању потврдили да су у домашају стручне и квалитетне наставе.

450,00 динара

Марија Клеут: Из Вукове сенке  

Од првих деценија XVIII столећа до седамдесетих година XIX, у географском и културном простору који омеђава јурисдикција Карловачке митрополије (који се означава различитим терминима као што су: угарски срби, срби северно од саве и Дунава и сл.) састављање и поседовање рукописних песмарица било је обичај и мода, али пре свега начин чувања и преношења песама. од оног времена када је Тихомир остојић, који је први увео песмарице у књижевну историју, написао:

У животу народа има једно доба песмарица, као и у животу човекову. Али то доба у животу православних Срба треба да се открије. Оно је исто тако тамно као и доба наше преисторије. Морало се копати док се дошло до посавских и подунавских сојеница. И преисторијски споменици наше књижевности су негде затрпани. И њих треба откопати у старим библиотекама, прашним таванима и забаченим архивима...

450,00 динара

Зорица Несторовић: Класик Стерија.  

Само летимичан увид у било коју лексиконску одредницу посвећену Јовану Стерији Поповићу довољан је да и неупућени читалац схвати како је кратки животни пут овог значајног Вршчанина у себи окупио оно што може испунити десетине других просечних људских живота. Јован Стерија Поповић је рођен у Вршцу 1. јануара 1806. године по старом или 13. јануара по новом календару, од оца Стерије Поповића и мајке Јулијане Недељковић, удове сликара Василија Недељковића. Умро је у родном граду 26. фебруара 1856. по старом календару, односно 9. марта по новом рачунању времена.

Несебично и пожртвовано радећи на добробити српске културе, Стерија је свој печат оставио у областима науке, просвете, књижевности, позоришне уметности, књижевне критике, лексикографије, оснивања и утемељивања основних институција културе ондашње Србије...

450,00 динара

Драгана Мршевић-Радовић: Фразеологија и национална култура.  
Књига Фразеологија и национална култура ауторке Драгане Мршевић-Радовић обогатила је нашу лингвистичку литературу, посебно област фразеологије српског језика, у којој је, рекли бисмо, по први пут на једном месту изложена исцрпна анализа великог броја фразеолошких јединица и представљен начин на који се реални свет одражава у фразеологији српског језика. Већ својим дводелним насловом, као (1) фразеологија и (2) национална култура, књига наговештава истраживачки карактер фразеологије као предмета лингвистичких истраживања који је у анализи неодвојив од других друштвених феномена: културолошких, етнографских, историјских, филозофских и др. Књига је настала на основу вишегодишњег ауторкиног истраживања проблема фразеологије српског језика у коме је, као важан аспект анализе, ауторка користила знања о култури и прошлости српског и других, пре свега словенских, народа... 450,00 динара

Снежана Милинковић: Преображаји новеле.  
Радећи на уистину великом корпусу текстова (италијанска новела и њено теоријско осмишљавање током пет векова, као и дела В. Врачаревића, С.М. Љубише и С. Матавуља), суверено владајући новим наратолошким приступима и проучавајући развој новеле и њено преплитање са другим приповедним формама у италијанској књижевности, Снежана Марковић је успела и да изнађе властити методолошки приступ и да дође до нових сазнања у односима између две књижевности. // Извод из рецензије проф. др. М. Зоговић 450,00 динара

Снежана Самарџија: Биографије епских јунака.  
Од књиге Томе Маретића Наша народна епика из 1909. године (друго издање 1966, прир. Владан Недић) прошао је цели један век, а ми још увек немамо боље, а скоро да немамо и било какве књижевноисторијске синтезе о најпопуларнијем роду на­ше усмене књижевности, који је српски народ у 19. веку овенчао песничком славом какву он до тада није познавао – о епској поезији. Да парадокс буде већи, када је реч о питањима историје и поетике усмене књижевности, проучавању епске поезије у систему усмених жанрова, у односу на лирику и усмене прозне врсте, посвећено је далеко највише монографија, студија, расправа, чланака и приказа; епска поезија је истрaживана – а често се мислило да су та истраживања и дефинитивно окончана – из разних аспеката и са разноврсних методолошких полазишта; па ипак је, када је реч о књижевноисторијској рецепцији, ова област код нас још увек осветљена старинском воштаном свећом у поређењу са неонском расветом коју око себе штедро расипају класични епови европске књижевне традиције још од античког доба... 450,00 динара

Гордана Штасни: Творба речи у настави српског језика.  

У складу са захтевима савремене наставе и са намером да се унапреди школско учење творбе речи, испитано је место ове лингвистичке дисциплине у настави матерњег језика. Иако је тежиште рада на критичком сагледавању савременог учења творбе речи, ради целовитог увида у обим и начин учења ове лингвистичке области спроведено је и дијахроно истраживање. Како би се могао стећи комплетнији увид у заступљеност и начин учења творбе речи у школама и методичку обраду овога градива у уџбеницима, приказане су граматике које су настале у различитим друштвено-историјским и културним раздобљима (од друге половине XIX века до данас) и које су послужиле као основа за израду школских граматика или су наменски писане за школске потребе према наставним плановима и програмима у оквиру постојећег образовно-васпитног система.

Извод из књиге

450,00 динара

Зона Мркаљ: Наставно проучавање народних приповедака и предања.  

Докторска дисертација Зоне Мркаљ ретка је књига у српској науци која задовољава две намене. Она је ваљан методички приручник који омогућује извођење наставног про­­цеса у складу са највишим стандардима методичке науке, али и научна моно­гра­­фија која компетентно промишља једну врло широку и проблематичну пре­дме­тну област у српској и европској фолклористици.

Сама тема монографије изискује вишегодишњи рад озбиљног тима стручњака и познавалаца обе ове области. На први поглед изузетно захтеван и готово несавладив задатак. Поставивши прецизно циљеве истраживања, методе и правце истраживања, као и план рада, Зона Мркаљ се храбро, упорно и систематски ухватила у коштац са овом великом темом.

450,00 динара

Јелена Јовановић: Писци и стил.  

Без обзира на све, не мислимо да треба, нити препоручујемо да се одустане од покушаја тумачења уметничког дела. Баш напротив... Покушајем анализе извесног броја истакнутих делâ и писаца српске књижевности показали смо вероватно више храбрости него умешности. Али то не значи да ми сматрамо сопствени приступ или приступ оних на које се ослањамо и од чијих резултата полазимо – да су резултати научног приступа књижевности са неког становишта ефемерни или безначајни. Сматрамо их важним доприносом како тумачењу књижевног текста тако исто и увођењу младих људи у читање и разумевање, као и настави књижевности у школи.

Извод из предговора

 

450,00 динара

Милош Ковачевић: Огледи из српске синтаксе.  

Неки се радови баве синтаксичким питањима која су често "претресана" у досадашњим научним и граматичким анализама. У радовима из ове књиге на та се питања, међутим, дају сасвим нови одговори, који најчешће у потпуности оповргавају нека од готово општеприхваћених научних србистичких и славистичких мишљења. Тако се у радовима о глаголским облицима показује и доказује да се у савременом српском језику футур други за будуће модалне епистемичке радње у одређеним лексичко-синтаксичким условима може употријебити и у простој реченици, као и да футур други од имперфективних глагола може бити у одређеним синтаксичко-семантичким условима синониман футуру првом. Такође се доказује да у одређеним контекстима и перфективни презент може бити синониман футуру првом. Ова књига ће, сигурни смо, прије свега због великог броја потпуно нових рјешења, бити и потребна и изазовна како лингвистима, професорима и студентима српскога језика и лингвистике, тако и свим докторантима из лингвистике, посебно онима које занимају синтаксичко-семантичке теме и дилеме.

Извод из књиге

450,00 динара

Божо Ћорић: Лингвомаргиналије.  
Књига ЛИНГВОМАРГИНАЛИЈЕ Боже Ћорића сачињена је – по речима аутора – "од одабраних радова објављених раније у разним домаћим и страним публикацијама" (5). "Наоко маргиналне, али недовољно осветљене или узгредно описиване језичке појаве" (5) – Ћорић методолошки извлачи са периферије лингвистике, проблематизује их и размешта по различитим нивоима фундаментално засноване језичке базе.
У једном броју радова Божо Ћорић научним аргументима устаје против догматизма и настраности у лингвистици, откривајући језичке 'маргиналије' као значајан лингвистички и социјални простор за разрешење научних неистина, политичких заблуда и језичких злоупотреба. У другима покреће извесна питања српске филологије и лингвистике која заслужују стручну пажњу, и о којима аутор износи сопствено компетентно мишљење...
450,00 динара

Рајна Драгићевић: Вербалне асоцијације кроз српски језик и културу.  
Књига Рајне Драгићевић Вербалне асоцијације кроз српски језик и културу има 248 страница и састоји се из пет поглавља, после којих следи Библиографија, Индекс, Библиографска белешка, Резиме на српском и енглеском језику и Детаљни садржај.
Прво поглавље носи наслов: Уводна теоријска разматрања (стр. 7–39). У њему нас ауторка обавештава о теоријским полазиштима на којима се заснивају емпиријска истраживања у овој књизи. Приступ грађи је лингвокултуролошки, па се у уводном поглављу одређује ова наука, њене основне поставке, методолошки апарат, као и примери лингвокултуролошких истраживања. Лингвокултурологија се последњих година највиша развија у Русији, па се основне теоријске поставке у књизи Рајне Драгићевић углавном преузимају од руских аутора.
450,00 динара

Милан Стакић, Морфонолошке теме. 450,00 динара

Пут до есеја (хронолошки преглед такмичења), приредила Босиљка Милић. 450,00 динара

Новица Петковић: Огледи о српским песницима, II издање. 450,00 динара

Љиљана Бајић: Одабране наставне интерпретације, II издање. 450,00 динара

Слободан Ж. Марковић: Српска књижевност између два светска рата – појаве, писци и дела. 450,00 динара

Тихомир Брајовић: Облици модернизма. 450,00 динара

Бошко Сувајџић: Јунаци и маске.  

Водећи рачуна о томе да је усмено дело и само у себи располућено – постављено на средокраћу између импровизације, као основне динамичке премисе своје егзистенције на вантекстовној равни и окамењености садржинских и стилско-изражајних структура на унутартекстовној равни – основни истраживачки напор у проучавању односа традиције и записаног текста усменог дела мора се усмерити ка дефинисању односа између ова два феномена, који су узајамно повезани и условљени. Истраживач, дакле, мора тежити да обухвати механизме, који, с једне стране, омогућују импровизацију ствараоца и преносиоца усменог дела, који је у исто време и његов конзумент и, с друге стране, одређују естетику истоветности, без које усмено дело као такво не постоји.

Извод из увода

450,00 динара

Нада Милошевић-Ђорђевић: Од бајке до изреке, II издање. 450,00 динара

Драгана Вукићевић: Писмо и прича.  

Драгана Вукићевић се у својој студији суочила с крупним научним задацима: на једној страни опсежна примарна грађа (ауторска приповијетка и фолклорна традиција), на другој обимна научна литература... Уз редовну систематизацију огромне грађе на границама двију области културе, класификацију појединих аспеката књижевних дјела, аналитичке захвате који ће се одразити на тумачење кључних својстава приповиједачких текстова (нпр. мотивација, јунак, приповиједач), исцрпљивање задате теме у оквирима досљедног поступка, остварен је изузетан допринос историји српске књижевности епохе реализма и дат методолошко-теоријски образац за један аспект изучавања књижевне традиције.

Извод из рецензије проф. др Душана Иванића

450,00 динара

Зборник Ка савременој настави српског језика и књижевности (књижевност). 450,00 динара

Бранкица Чигоја: Траговима српске језичке прошлости.  
...У овој књизи има прилога: о настанку и развитку српског књижевног (писаног, књишког) језика, о ћириличком писму, о терминима који означавају разне типове српског књижевног језика у прошлости, о Вуковим називима овог језика, о славенизмима, о правописним школама код Срба у прошлости, о једном топониму и једном патрониму, о графији, правопису и језику старих натписа на камену (нпр. Темнићког, фрањевца Вите у манастиру Високи Дечани, затим Вигња Милошевића, натписа из Скопља, као и из Стоца у Херцеговини), о падежним наставцима у херцеговачко-крајишком дијалекту српског језика, о већем броју речи и њиховом значењу у језику фрањевачког писца Павла Папића, затим посебно о Љубомиру Стојановићу, Павлу Илићу и др. 450,00 динара

Радмила Маринковић: Светородна господа српска, II издање. 450,00 динара

Васо Милинчевић: Велика школа и велики професори.  
"Знате ли где се налази Велика школа?" Замислите да ово питање упутимо незаинтересованом и просечно неупућеном представнику средње генерације којега смо сусрели на Студентском тргу. Већ сада се у вашим мислима роји сијасет одговора који сви заједно представљају широки дијапазон непознавања историје високог школства у нашој култури. Али исто тако замислимо и случајног пролазника који би нам на постављено питање одговорио, запањено нас погледавши: "Мислите ли на зграду Ректората Београдског универзитета?" У преплету ових одредница крије се хронологија развоја високог школства чији је почетак огласило оснивање Велике школе 1808. године, у јеку устаничких превирања, када је Србија, предвођена Карађорђем Петровићем, правила прве кораке ка формирању модерне државности... 450,00 динара

Јелица Јокановић-Михајлов: Акценат и интонација говора на радију и телевизији.  
Књига Јелице Јокановић-Михајлов, Акценат и интонација говора на радију и телевизији, настала је као плод ауторкиног вишегодишњег бављења прозодијским системом српског књижевног језика. Основу књиге чини делимично измењен текст докторске дисертације одбрањене на Филолошком факултету у Београду, под насловом Прозодијски систем језика радија и телевизије београдског подручја. Осим тога, овоме је додата и исцрпна анализа језика медија уопште, која је створила претпоставке за изучавање тенденција у развоју акцента и интонације у говору радија и телевизије... 450,00 динара

Наташа Станковић-Шошо: Tопос пута у српској народној бајци.  

Књига Топос пута у српској народној бајци Наташе Станковић-Шошо у издању Друштва за српски језик и књижевност Србије представља њен незнатно, за штампу адаптиран, магистарски рад. Састоји се из увода, десет централних поглавља, закључка, индекса појмова и имена, списка извора и литературе.

У сажетом уводу изложени су основни циљеви рада - испитивање функције топоса у структури српских народних бајки и откривање не само међуодноса са мотивом путовања, већ и са самом конструкцијом радње и различитих сижејних целина...

450,00 динара

Оливера Радуловић: Речи са чистих усана.  

Свесна да је за тумачење књижевности неопходно имати чврсто упориште у методологији проучавања књижевности, Оливера Радуловић је такво упориште потражила и нашла у откривању библијског подтекста у књижевним делима. Тај подтекст она тражи успостављањем интертекстуалних веза између дела које тумачи и Библије. Библија се тако овде види као "књига над књигама" и представља исходиште свих књижевних дела која чине историју књижевности. Стога је њен основни оперативни метод компарација којом изналази не само интертекстуалне везе између књижевних дела и Библије већ и између књижевних дела различитих писаца која имају неко заједничко исходиште у Библији.

Из рецензије Павла Илића.

450,00 динара

Гордана Јовановић: Живот Стефана Лазаревића, деспота српскога. 450,00 динара

Татјана Јовићевић: Српски историјски роман XIX века. 450,00 динара

Јован Деретић: Огледи о српској књижевности.  

Док „ерудит и научник светског ранга Павле Поповић не проширује своје студије започете са Његошем на друге велике српске писце и не даје историју српске књижевности од 12. века до данас“, дотле је Јован Деретић – једино он – писац Историје српске књижевности. Иако се у књижевно-историјском методу, у начину разумевања књижевног феномена, у оценама појединих писаца и епоха они разликују, све те разлике, ни мале ни небитне, представљају, поред уобичајених промена које ствара динамичан лик књижевне мисли у великим временским распонима, само улог у једној дубокој мисији одржавања, разгранавања и трајања српског књижевног памћења. Као што је Павле Поповић наш највећи књижевни историчар прве половине двадесетог века, тако је Јован Деретић наш највећи књижевни историчар друге половине двадесетог века...

Извод из предговора професора Мила Ломпара

450,00 динара

Душан Иванић: Огледи о Стерији. 450,00 динара

Писци говоре, приредио Михајло Пантић. 450,00 динара

Српски језик кроз тестове 2, приредила Босиљка Милић. 450,00 динара

Божо Ћорић: Творба именица у српском језику.  
Готово два века је прошло откако се српска наука ухватила у коштац са лингвистичком дисциплином коју данас називамо творбом речи. Иако наизглед на периферији језичких и књижевнојезичких питања, на плану творбе речи је за ово време ангажован готово најзначајнији научнички потенцијал у Срба. Довољно је поменути само нека имена − Вука Караџића, Стојана Новаковића, Александра Белића, Радосава Бошковића, Михаила Стевановића, Ивана Клајна, а значајан допринос на овом пољу дали су и страни слависти. Ови истраживачи су оставили десетине вредних научних монографија и на стотине студија и чланака из ове лингвистичке области. То довољно гововори о значају ове дисциплине која тежи да проникне у саме механизме стварања речи, непосредно се ослањајући на друге лингвистичке феномене, те разводњујући границу према блиским дисциплинама, пре свега морфологији и лексикологији... 450,00 динара

Мило Ломпар: О завршетку романа.  
Награда Станислав Винавер 1995.

- -

Студија О завршетку романа у сваком свом поглављу доноси књижевноисторијска и интерпретативна открића: било да наглашава неке неуочене везе између Црњанскових текстова или да наглашава везе тих текстова са текстовима других писаца српске књижевности, ова студија говори о нечему што није било предмет досадашњих студија о овом роману и о овом писцу. Она није само потпуно оригиналан рад у области свог предмета, већ и редак начин да се истражује одређено књижевно дело.

Јован Деретић, 1995.

450,00 динара

Бошко Сувајџић: Иларион Руварац и народна књижевност.  

Не знам је ли ово значајна књига, али знам да је посвећена значајном човеку. Човеку који је истински љубећи свој народ доживео да га нападају као издајника и разоритеља народних идеала. Човеку који је слепо проповедао истину како истина коју је проповедао не би била слепа. Монаху који је имао вере у науку и научнику који је посветио своју науку вери. Архимандриту који је знао да управља животом једног манастирског братства, а није умео да буде управитељ сопственој судбини. Историчару који је рушио историјске заблуде у заблуди да ће једнога дана истина однети превагу над лажи. Који се мразио са свим оним што је Србију, мислио је, вукло у опсене шарлатанства, у бездане националне митоманије и лажи.

Извор из беседе поводом доделе награде Вукове задужбине за науку у 2007. години за књигу Иларион Руварац и народна књижевност.

450,00 динара


Часописи


1. Часопис Књижевност и језик  
  Годишња претплата за 2010. годину 600,00 динара
  Цена двоброја за 2009. годину (1-2/09, 3-4/09) 350,00 динара
  Цена двоброја за 2008. годину (1-2/08, 3-4/08) 350,00 динара
  Цена појединачне свеске (2005, 2006, 2007) 250,00 динара
2. Часопис Свет речи – средњошколски часопис за српски језик и књижевност  
  Број : 21 – 22 150,00 динара
  Број : 23 – 24 150,00 динара
  Број : 25 – 26 150,00 динара
  Број : 27 – 28 150,00 динара
  Број : 29 – 30 150,00 динара


Жиро рачун

Комерцијална банка: 205-23421-53